Pod takim hasłem dnia 19 września 2023 roku w naszej szkole odbyła się ciekawa lekcja fizyki, matematyki, chemii, geografii, historii oraz języka polskiego.
Wspólne, godzinne zajęcia miały na celu przybliżyć sylwetkę jednego z najwybitniejszych i największych naukowców w historii astronomii Mikołaja Kopernika.
Senat RP ustanowił 2023 rokiem Mikołaja Kopernika. W uchwale ustanawiającej rok 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika podkreślono, że był to prawdziwy człowiek renesansu – prawnik, urzędnik, dyplomata, lekarz, duchowny, doktor prawa kanonicznego, zajmował się również astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią i filologią. Bywa też nazywany fizykiem i filozofem. W nauce światowej uważany jest za twórcę metody naukowej w dociekaniu prawdy. Najsłynniejsze dzieło Mikołaja Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium” wywołało jedną z najważniejszych rewolucji naukowych od czasów starożytnych, nazywaną przewrotem kopernikańskim.
Z tego powodu heliocentryzm bywa nazywany kopernikanizmem, a kosmologiczno-filozoficzny postulat odrzucenia wszelkiego geocentryzmu i antropocentryzmu – zasadą kopernikańską.
„Senat Rzeczypospolitej Polskiej podejmując uchwałę w 550. rocznicę urodzin tego Wielkiego Polaka, chce po raz kolejny przypomnieć jego postać i zasługi, na stałe obecne w naszej społecznej świadomości.
Uczniowie klas VI i VII znacznie przyczynili się do uświetnienia tego dnia. Wykonali piękne plakaty, gazetkę korytarzową oraz poprowadzili całą lekcję pod nadzorem Pani Martyny Beska. Pojawiły się również ciekawe pytania uczniowskie na temat życia Mikołaja Kopernika, na które oczywiście nasi prowadzący znali odpowiedź.
Na zakończenie nastąpił mały sprawdzian wiedzy o Koperniku – wspólne gry dydaktyczne.
Lekcja ta, była niezwykle ważna również ze względu, iż już w czwartek dnia 21 września wybieramy się do miasta chyba najbardziej związanego z postacią Mikołaja Kopernika – Torunia.
Do zobaczenia