Dnia 15 września 2023 roku w naszej szkole Samorząd Uczniowski i szkolny Klub Wolontariatu wraz z opiekunem Panią Urszulą Dymek, przygotowali Dzień Kropki.
Międzynarodowy Dzień Kropki ma swój początek od 2008 roku, ale historia tego dnia sięga 2003 roku, kiedy to w księgarniach pojawiła się powieść “The Dot” (Kropka) autorstwa Petera Reynoldsa, pisarza i ilustratora książek dla dzieci. To historia Vashti, która na lekcji plastyki dochodzi do wniosku, że niczego nie potrafi. Wszystkie dzieci stworzyły piękne prace, a ona jedna nie potrafiła wymyślić nic interesującego. Z pomocą przyszła nauczycielka, która zachęcił ją do działania: “Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie…”.
Vashti z niechęcią wycelowała czarnym flamastrem w środek kartki, i uznała pracę za skończoną. Tymczasem nauczycielka poprosiła uczennicę by ta podpisała się pod swoją pracą. Niedługo po tym Vashti widzi swoje dzieło – czarną kropkę – w złotej ramie.
Międzynarodowy Dzień Kropki to okazja do rozmowy o talentach i umiejętnościach, to święto kreatywności podczas, którego powstają niepowtarzalne kropkowe dzieła sztuki. W tym dniu zwraca się uwagę na to że w każdym drzemie jakiś talent. Szkoły są pełne nieśmiałych, niepewnych siebie i zagubionych dzieci. Często z ust młodych ludzi słyszymy: “Jestem do niczego, nic nie potrafię, niczego nie umiem zrobić dobrze”. Nie pozwólmy na to by dzieci w to uwierzyły. Dzień Kropki ma być dniem zmiany, dniem, w którym uczniowie są dobrzy, by skupiały się na odnalezieniu rzeczy, które polubią i będą sprawiały im radość.
Uczniom SU i SKW bardzo spodobał się pomysł Dnia Kropki i choć mieli bardzo mało czasu z ogromną chęcią i zaangażowaniem wzięli się do pracy. Samorząd Uczniowski wraz ze Szkolnym kołem Wolontariatu przygotowali gazetkę z historią o tym dniu, kropkami i pierwszymi pracami. Przygotowali kropki różnych kolorów i wielkości, oraz kropkowe gry i zabawy. Niektórzy postarali się by ich stroje i nie tylko też były kropkowe.
Po długiej przerwie odbył się Apel, podczas, którego została przeczytana historia i znaczenie Dnia Kropki. Po odczytaniu samorządowcy poprzyczepiali nauczycielom i uczniom kropki. Na następnej przerwie uczniowie wykonywali własne dzieła sztuki i korzystali z gier logicznych i artystycznych oraz zabaw zorganizowanych przez ich przedstawicieli. Po zainteresowaniu uczniów można stwierdzić ten pomysł za udany.
W następnych latach już po wcześniejszym przygotowaniu na pewno będzie jeszcze lepiej i cała szkoła w tym dniu będzie po prostu kropkowa, kolorowa, wesoła, pełna talentów i kreatywnych uczniów.