Sprawozdanie z realizacji Programu Rządowego
„Aktywna Tablica SPE” w roku szkolnym 2021/2022
W roku szkolnym 2021/ 2022 Szkoła Podstawowa im. Józefa Noji w Pęckowie przystąpiła do rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020– 2024 –„Aktywna tablica”.
Naszymi nadrzędnymi celami było doposażenie nauczycieli w kompleksowe i nowoczesne środki nauczania technologii informacyjno-komunikacyjnej oraz rozwijanie kompetencji uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i nauczycieli w zakresie wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych na zajęciach lekcyjnych i specjalistycznych (np. logopedii, rewalidacji, terapii pedagogicznej, zajęć korekcyjno-kompensacyjnych).
Realizacja projektu obejmowała wszystkie oddziały szkolne w klasach I – VIII.
W ramach udzielonego wsparcia finansowego w wysokości 35 000 zł zakupione zostały:
- laptopy Lenovo V15- ADA,
- tablety Lenovo TABM10,
- specjalistyczne programy interaktywne (wyroby medyczne) do diagnozy i terapii logopedycznej, dysleksji, terapii uczniów ze spektrum autyzmu: Logopedia Pro Pakiet Platinum, MatŚwiat PRO, Śmiało do Szkoły, Spektrum autyzmu PRO, Wspomaganie rozwoju PRO, Dysleksja PRO, Spektrum autyzmu PRO poziom 2.
Wyżej wymienione oprogramowania i urządzenia wzbogaciły warsztat pracy szkolnych specjalistów, zwłaszcza w zakresie:
- diagnozy i terapii logopedycznej,
- rozwijania kompetencji matematycznych oraz diagnozy i terapii dyskalkulii,
- wsparcia rozwoju kompetencji emocjonalno-społecznych i komunikacyjnych u dzieci ze spektrum autyzmu,
- wspomagania umiejętności czytania i pisania, doskonalenia funkcji percepcyjno-motorycznych, kształtowania świadomości ortograficznej,
- wspomagania stymulacji wielozmysłowej, wspierania wszechstronnego rozwoju ucznia, rozpoznawania i zaspokajania potrzeb rozwojowych dzieci w zakresie ich emocji i funkcjonowania społecznego.
Wybrane w projekcie pomoce dydaktyczne, narzędzia do terapii, urządzenia elektroniczne zostały wykorzystane do diagnozy, terapii i kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Wykorzystywane je również na: zajęciach rewalidacyjno-kompensacyjnych, zajęciach specjalistycznych oraz z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogiczne. Zakupione pomoce wspierały również szkołę w procesie kształcenia na odległość. Pomoce multimedialne były wykorzystywane w pracy stacjonarnej i zdalnej szkoły na zajęciach indywidualnych i grupowych.
Po zainstalowaniu zakupionych pomocy w ramach Programu „Aktywna Tablica SPE” Szkoła Podstawowa im. Józefa Noji w Pęckowie przystąpiła do realizacji zadań wynikających z uczestnictwa w programie.
Nauczyciele wzięli udział w technicznych szkoleniach z funkcji i obsługi zakupionych urządzeń i oprogramowania: wewnątrzszkolnych oraz on-line.
Czworo nauczycieli szkoły uczestniczyło w szkoleniach i konferencjach z zakresu stosowania TIK. W Szkole Podstawowej im Józefa Noji w Pęckowie zorganizowano szkolenia:
- 10. 03.2022 r.- „TIK w pracy nauczyciela- Microsoft Teams, Microsoft Forms, Padlet
- 29.03.2022 r.- „TIK w pracy nauczyciela- EduOne”.
Utworzona została Międzyszkolna Sieć Współpracy Nauczycieli Stosujących TIK. Należeli do niech nauczyciele ze szkół, których organem prowadzącym jest Gmina Drawsko: Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kutrzeby w Drawsku, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Piłce, Szkoła Podstawowa im. Urszuli Ledóchowskiej w Drawskim Młynie, Szkoła Podstawowa im. Józefa Chociszewskiego w Chełście. Podczas spotkań dyskutowano na temat organizacji pracy w ramach programu rządowego, wykorzystania narzędzi i programów – ich mocnych i słabych stron, rozwiązywano problemy, przedstawiano propozycje materiałów samokształceniowych, wymieniano się ciekawymi stronami internetowymi przydatnymi w codziennej pracy z uczniem, udzielano porad, wskazówek oraz wymieniano się scenariuszami zajęć otwartych. Dzielono się dobrymi praktykami, rozwiązaniami i doświadczeniem. W tym celu nauczyciele opracowali 10 scenariuszy lekcji z wykorzystaniem TIK, które udostępniono w ramach współpracy w Międzyszkolnej Sieci Współpracy Nauczycieli Stosujących TIK.
W Szkole Podstawowej im. Józefa Noji w Pęckowie przeprowadzone zostały 3 lekcje otwarte, na których wykorzystywano zakupione pomoce dydaktyczne w postaci programów oraz sprzętów technologii informacyjno-komunikacyjnej:
- „TIK w pracy terapeuty”,
- „W jaki sposób pracować z TIK na zajęciach z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych?”,
- „TIK w pracy nauczyciela logopedy”.
Narzędzia TIK stosowano co najmniej 5 godzin w każdym tygodniu nauki na zajęciach logopedycznych, rewalidacyjnych, korekcyjno-kompensacyjnych, terapii pedagogicznej.
Wyznaczono koordynatora do koordynowania działań w zakresie stosowania TIK w szkole.
Udział Szkoły Podstawowej im. Józefa Noji w Pęckowie w Programie „Aktywna Tablica SPE” w roku szkolnym 2021/2022 przyczynił się do:
- podniesienia kompetencji w zakresie posługiwania się oraz wykorzystywania TIK w procesie uczenia się i pracy zespołowej przez uczniów,
- wzrostu świadomości uczniów i nauczycieli w zakresie bezpieczeństwa w sieci oraz praw autorskich do treści edukacyjnych dostępnych w Internecie,
- zwiększenia skuteczności nauczania dzięki stosowaniu różnych metod aktywizujących i położeniu nacisku na indywidualizację nauczania,
- wzbogacenia wyposażenia szkoły,
- podniesienia kompetencji nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno komunikacyjnych i wykorzystywania TIK w procesie kształcenia.
Szkoła Podstawowa im. Józefa Noji w Pęckowie zrealizowała wszystkie zadania wynikające z udziału w Programie „Aktywna tablica”, o których mowa w punktach 1-4 paragrafu 6 Rozporządzenia Rady Ministrów:
- wskazana grupa nauczycieli uczestniczyła w szkoleniach z zakresu stosowania TIK w nauczaniu,
- zorganizowano międzyszkolną sieć współpracy, w ramach jej: przeprowadzono spotkania, lekcje otwarte, dzielono się przyjętymi rozwiązaniami i doświadczeniami, scenariuszami i przykładami dobrych praktyk,
- wyznaczono e-koordynatora i powołano nauczycielski zespół samokształceniowy,
- wykorzystywano zakupiony sprzęt i programy na zajęciach terapeutycznych, zwłaszcza w pracy z dziećmi wykazującymi specjalne potrzeby edukacyjne.
Podsumowując, w wysokim stopniu ocenia się wpływ stosowania TIK na zaangażowanie nauczycieli w proces nauczania oraz uczniów w proces uczenia się. Nowoczesne technologie informacyjno – komunikacyjne w znaczący sposób wzbogaciły warsztat pracy pedagogów, rozwijały kreatywność oraz kompetencje cyfrowe. Barierą w realizacji programu był zróżnicowany poziom umiejętności uczniów i nauczycieli w pracy z wykorzystaniem TIK.